Laiptu tipu yra gana daug – Tiesūs, paprasti linijiniai laiptai, Lenkti, linijiniai laiptai, Laiptai sudarantys „L“ raidės formą, „U“ formos laiptai, Sukti laiptai, Sudėtingos konstrukcijos laiptai, Laipteliai į skirtingus pastato lygius ir Laiptai be turėklų. Kokio tipo laiptus pasirinkti, reikėtu pasikonsultuoti su specialistais.
Jei projektą ruošia profesionalus architektas, jis pasiūlys optimalų variantą, atitinkantį namo planą ir interjero stilių. Tačiau jei namą statote patys, nesirinkite kuo kompaktiškesnio sprendimo siekdami sutaupyti naudingo ploto – per stačios ir per trumpos pakopos gali ne tik sukelti nepatogumų, bet ir tapti šeimos nariams, o ypač svečiams, rimtų traumų priežastimi. Priminsime, kad optimalus pakopos aukštis yra 15-17 cm, o plotis – 24-34 cm. Jei aukštis viršijamas bent keliais centimetrais, gali kilti rimtų problemų, kai sulauksite garbesnio amžiaus.
Statant daugiabutį namą, viešbutį ar komercinius pastatus, statybininkai privalo laikytis griežtų projekto normų, o statant gyvenamąjį namą atsiranda įvairiausių paklaidų. Gali pakisti perdangos išlyginamojo sluoksnio storis, tada tenka pakeisti laiptu pakopų aukštį, nes kitaip viena laiptu pakopa bus aukštesnė. Pagal statybinius brėžinius galima nustatyti tik preliminarią laiptų kainą, o tikslūs matavimai turi būti atlikti specialistas vietoje, kai statybininkai baigia statyti laiptų tūrį. Dėl laiptų tipo reikia apsispręsti prieš juos projektuojant, nes kai kuriems laiptu tipams yra būtinas specialus pamatas.
Sraigtiniai laiptai – tai interjero puošmena. Sraigtiniai laiptai yra gana kompaktiški, tačiau jei eismas bus intensyvus, laiptai turėtu būti platesni nei tiesieji, nes tokiu laiptu pakopos būna arčiau išorinio krašto. Be to, sraigtiniams laiptams apsisukus daugiau nei 270 laipsnių pakopos pakimba virš galvos – kad būtų išlaikytas žmogui tinkamas aukštis, apie 200 cm, laiptai vis vien turi būti gana statūs.
Laiptu pakopos dažniausiai gaminamos iš ąžuolą ir uosio medienos. Kai kurie būstų savininkai dėl taupumo pasirenka pušines laiptu pakopas, tačiau neretai pasigaili dėl savo taupumo, nes šis medis yra minkštas ir pakopos gana greitai susidėvi.
Jei norite labai sutaupyti, tai jums tiks medinė konstrukcija. Juk dalį medžio darbų galėsite atlikti ir savo jėgomis. Tačiau eksploatuojant medinius laiptus, medinės sijos ir pakopos netrukus ima girgždėti. Be to, iš medžio pagaminti lenktas konstrukcijos elementus per brangu ir sudėtinga. Patikimesnės yra metalinės konstrukcijos, prie kurių kiekviena medinė pakopa tvirtinama bent dviejuose taškuose.
Tikrai nereikės. Laiptų metalinės konstrukcijos dalys yra padalintos blokais, telpančiais pro duris ar nešant i kitus aukštus. Laiptu dalys yra suvirinamos arba sujungiamos jau namo viduje.
Laiptai iš betono yra didesnės masės ir užima nemažai patalpos tūrio. Pilant betoninius laiptu, konstrukciją būtina armuoti ir yra sunaudojama nemažai metalo, o be to laiptų apačią tenka tinkuoti, glaistyti ir šlifuoti.
Laiptu pakopos priekyje galima priklijuoti specialią šiurkščią juostelę. Jei laiptu pakopos iš keraminių plytelių, jos turi būti skirtos laiptams, su specialiai suformuotu priekinės briaunos reljefu. Laikui bėgant ir pakopoms dylant jų slidumo problema tampa mažiau aktuali.
Stikliniai turėklai pasižymi vienu privalumu, kuris kartu yra ir trūkumas – jų beveik nematyti. Viena vertus, tai vizualiai padidina ir praskaidrina erdvę, kita vertus, sukelia pasąmoningą nesaugumo jausmą. Siekiant to išvengti, viršutinis turėklo kraštas su mediniu arba plieniniu ranktūriu.
Norint apsaugoti laiptu pakopos mediena reikėtų naudoti medžiagas, kurios ne dengia medieną, o į ją įsigeria, tam tinka parketinis lakas arba aliejus. Kurį laiką prašmatniausiai atrodo blizgi danga, tačiau ilgainiui joje išryškėja įbrėžimai ir kitos žymės, tad geriau naudoti pusiau matinę dangą. Tepimas alyva padeda išryškinti natūralią medžio tekstūrą, bet tai teks daryti periodiškai, o lakas yra mažiau atsparus mechaniniam poveikiui.
Tokie sprendimai buvo plačiai taikomi visuomeniniuose ir privačiuose interjeruose. Blizganti nerūdijančio plieno paviršių buityje sunku prižiūrėti – juk matyti kiekvienas piršto atspaudas. Tad šios medžiagos populiarumas gerokai smuko. Nors loftuose labai dažnai įrengiami nerūdijančio plieno turėklai ir statramsčiai. Kalto metalo turėklai tokie pat populiarus kaip ir anksčiau.
Ko norite?. Jei norite sutaupyti pinigų, tiks ir pušis. Tačiau jau po kelių sezonų vaizdas bus..?. Laiptu pakopos yra gaminamos iš ąžuolo, uosio, buko medienos. Galima rinktis ir įvairių rūšių raudonmedį ar kitą medį. Paprastai pakopų spalva ir faktūra derinama prie parketo, nors kai kada pakopos gali tapti ryškiu interjero akcentu. Lauko medinius laiptus ir pakopas geriausia gaminti iš tiko ir maumedžio medienos, pastarasis nepūva net dirvožemyje, šios medienos tinka ir namo viduje.
Mediena pasižymi šiltumu, ypač uosio mediena, kuria net ir liesti yra malonu. Dėl to būtent iš šios medienos iki šiol dažniausiai ir gaminamos laiptų pakopos ir laiptu turėklai ir kiti laiptu elementai. Kadangi turėklų konstrukcinė apkrova nėra didelė, naudojant specialią įrangą galima pagaminti labai sudėtingo profilio turėklų ir mediniu statramsčiu elementus.
Laiptu pakopoms patikimai pritvirtinti užtenka tik dviejų kreipiančiųjų, o laikomoji konstrukcija gali būti pagaminta ne iš vamzdžių, o iš sujungtų arba suvirintų lakštinio metalo segmentų, kurie ypač tinka lenktiems sudėtingos konfigūracijos laiptams. Trečia, metaliniai laikomieji elementai gali būti apsiūti medžiu ar net integruoti į medinių detalių vidų. Tokie sprendimai laiptų išvaizdos tikrai nesugadins.